Blog

Online Danışma

Sivas Avukatlık ve Hukuk Ofisi olarak, Türkiye’nin ve dünyanın her tarafından hukuki problemlerinize ilişkin sorulara e-posta adresimizden ve web sitemiz üzerinden aşağıdaki form aracılığı ile cevap verebilmekteyiz. Her türlü hukuki sorununuz için gerektiğinde bilgi, evrak ve dökümanları bize ulaştırarak danışmanlık hizmeti alabilirsiniz. Sorularınızı lütfen aşağıdaki formuna yazarak bizden yanıt bekleyiniz. Eğer sorularınızın sitede görünmesini istemiyorsanız danisma@darici.av.tr mail adresine de sorularınızı gönderebilirsiniz.

139 Yanıtlar

 1. nuh

  meraba iyi günler efendim. Bizim 4 katlı bi apartmanımız var 2 kardeşiz babam annem sağ bina babamın üzerine kardeşimle anlaşamıyoruz kan davalı gibi olduk bina yüzünden. Bize benim hakkımı verin binadan çıkıyım diyor. Agbimin parasını verip babamın üstündeki binayı benim üstüme alacagız . Nasıl bi yol izlemeliyiz bunun parasını hakkını verdigimizde ileride bi sorun bi hak istermi bi dava açıp baba hakkım diye bana bi sorun çıkarırmı. Bizi bi yol gösterirseniz sevinirim . İyi günler iyi çalışmalar

 2. aysun

  Merhaba ,
  benim yakınımla ilgili sorum olucak , kendisi 70 yaşında ,tek yaşıyan ihtiyacı olan biri bizden yardım istiyor ancak bende bilmiyorum
  6 kardeşler ve babadan kalma yerleri var sanırım9-10 tane tapuları var Sivas da bununla ilgili dava açmak istiyoruz nasıl ilerlememiz gerekir acaba? bilgi vermenizi rica ederim

 3. kara

  ben ilk kararı temyiz etmedim karşı taraf temyiz etti yargılama yeniden görülüyor bu aşama da mahkeme aleyhime karar verirse temyiz edebiliyor muyum?

 4. Halime

  Noter senediyle alınmış tapusuz arsada anlaşmazlıktan dolayı yer paylaşımı,bölüşümü yapılabilir mi? Çoğunluk onayı var 1 kişi itiraz ediyor.

  1. admin

   Sitemiz üzerinden sormuş olduğunuz sorunuz özel iletişim kanalları üzerinden cevaplandırılmıştır.
   Bizi tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz.

 5. Mustafa

  İyiakşamlar 32 dairelik apartmanda yöneticiyim binamızda doğalgaz dönüşümü kararına 15-16 kişi karar verdi çoğunluk sağlanamadı 2. toplantıda bu konuda karar almaya çoğunluğa gerek varmı ve 17 yi mi sağlamamız lazım kararda kapıcıyıda çıkarma var bazı kişilerde ondan kabul etmemekte ne yapabiliriz 2.toplantıda bu kararları çoğunluğa gerek kalmadan alabilirmiyiz

  1. admin

   Çoğunluk kararı yeterlidir. 17 malik onay verirse doğalgaza geçebilirsiniz. Kapıcı konusunda da aynı durum geçerlidir.

 6. Poyraz

  merhaba benim 2013 yılında açılmış bir davam var dava temyize gitti bozuldu tekrardan davam görülüyor yeni düzenleme davam düşermi ?

  1. admin

   Vermiş olduğunuz kısıtlı bilgi ile size yardimcı olmamız maalesef mümkün değil. Suç konusu hakkında bilgi verirseniz size yardimcı olmaya çalışırız. İyi gunler dileriz.

   1. Poyraz

    suç tarihi 2011 güveni kötüye kullanma 17.01.2013 dava açıldı 20.01.2014 karar verildi temyize gitti 5 yıl sonra karar bozuldu yeniden yargılanıyorum

    1. admin

     İnfaz düzenlemesi davanızın düşmesi gibi bir sonuç doğurmaz. Uzun süredir yargılanmanız ancak zamanaşımını gündeme getirebilir.
     Mevcut haliyle yargılamanız devam eder. Dosya durumuna göre hüküm verilir. Şayet verilen hüküm mahkumiyet olursa bu taktirde yeni infaz yasasından verilen cezanın infazı aşamasında faydalanırsınız.

 7. handan demirci

  merhaba benim oğlum babasından nafaka alıyor icra yoluyla bir avukat zamanında dava açtı nafakayı alıyoruz ancak avukatımız öncelikle kendi hasebına yatan nafakayı bize canı ne zaman isterse o zaman ödüyor hatta ödemediği zamanlar da oldu avukatı aradan çıkarıp devletten nafakayo direk alabilir miyim ne yapmam lazım

  1. admin

   Handan hanım, iletmiş olduğunuz sorunu avukatınızla açık bir şekilde konuşun. Avukatın takip ettiği dosyalarda vekalet ücreti alacağı olup olmadığını, ödemeleri ve ödemelerden yaptığı kesintileri neye göre yaptığının izahını isteyin. Size mutlaka açıklamasını yapacak ve sizi rahatlatacaktır. Ama avukatı devreden çıkarmak yapacağınız son şey olsun. Zira sürekli takip gerektiren nafaka dosyasını bizzat takip etmeniz çok zor olacaktır. iyi günler dilerim.

   1. handan demirci

    benim avukatla her hangi bir borç durumum yok sorulduğunda müvekkili azarlayan bit avukat bu kesinlikle çalışmak istemiyorum bu avukatla başka biriyle de çalışabilirim bir dönem sonra ama bu avukatla ilişiğimi nasıl keser nafakayla ilgisini sonlandırırım

 8. Yusuf kaptan

  Su an kayyımda olan bir şirketten tazminat alacağım var şirket faliyette nasil tahsil edebilirim yardım lutfen

  1. admin

   Yusuf bey, mailinizde yeterli bilgi bulunmadığı için bu platformdan size yardımcı olmamız mümkün olamamıştır. Ancak diğer iletişim kanallarımızdan bize ulaşırsanız sorununuzun çözümü için ofis çalışanlarımız size gerekli hukuki yardımı sağlayacaktır. Tercihiniz için teşekkür eder, iyi günler dileriz.

 9. Hasan kan

  Iyı gunler. Ehlıyetımı 1yıl once polis kontorolunde alkolu oldugum ıcın 5yıl el koydular. Mahkeme yolu yada itiraz ederek sureyi kısaltma yada gerı alma sansımız olabilir mi avukat yoluyla.

  1. admin

   Hasan bey, sorunuzun cevabı için ehliyetin el konulma gerekçeleri ve yargılamanın usule uygun yürütülüp yürütülmediğine bakılmalı. TCK m.53/6’ya göre; “Belli bir meslek veya sanatın ya da trafik düzeninin gerektirdiği dikkat ve özen yükümlülüğüne aykırılık dolayısıyla işlenen taksirli suçtan mahkumiyet halinde üç aydan az ve üç yıldan fazla olmamak üzere, bu meslek veya sanatın icrasının yasaklanmasına ya da sürücü belgesinin geri alınmasına karar verilebilir. Yasaklama ve geri alma, hükmün kesinleşmesiyle yürürlüğe girer ve süre, cezanın tümüyle infazından itibaren işlemeye başlar”. Ehliyetinize el konulma işleminde herhangi bir hata veya usulsüzlük yoksa ehliyetinizi yasal süreden önce geri almanız mümkün olmayacaktır. Tercihinizden dolayı teşekkür eder, iyi günler dileriz.